Yangın merdiveni, her çeşit yapı içerisinde bulunan insanların ve diğer canlıların yangın veya herhangi bir acil durum esnasında hızlı ve güvenli bir şekilde tahliye yapılmasını sağlayan acil kaçış merdivenidir.

Yangın merdivenlerinin betonarme veya yangına dayanıklı bir malzeme ile yapılması zorunludur. Yangın merdiveninin statik hesabı projeler ile yapılır. Bir yapıda birden fazla merdiven olması halinde yangın yönetmeliği şartlarını sağlamak kaydıyla bu merdivenlerin bir tanesi yangın merdiveni olarak kabul edilebilmektedir.

Sadece yangınlarda değil, deprem ve sel gibi acil durumlarda da yangın merdivenlerinin kullanımı olanaklıdır. Acil durumlarda binada kalmanın tehlikeli olduğu durumlarda yangın merdiveninden acil şekilde çıkış yapılması dışarı çıkılmayı kolaylaştırmaktadır.

Yangın merdiveni zorunluluğu kaç kattan sonra başlar?

a)(Değişik:13/7/2000 tarih ve 24108 sayılı R.Gazete) Yangın merdivenleri Kat alanı 150 m2’den fazla ve birden fazla katı olan umumi binalarda,kat adedi 4’ten fazla olan tüm yapılarda yangın merdiveni yapılması zorunludur. Yapı sahibince istenirse daha az katlı yapılarda da yangın merdiveni yapılır.

Sohbet
1
Scan the code
Merhaba, Integral Mühendislik Yangın ve Güvenlik Sistemleri ile iletişime geçtiğiniz için teşekkürler. Size nasıl yardımcı olaibliriz?