Köpüklü Otomatik Söndürme Sistemi

Köpüklü Otomatik Söndürme Sistemleri, basınçlı su ile köpüğün birleşimi ile oluşan düşük yoğunluktaki köpüğün yatay veya dikey yüzeylere yapışarak yanan yüzeyin üzerini kaplamasını sağlayarak bir örtme görevi üstlenir. Genel olarak yanıcı ve patlayıcı yakıtların kullanıldığı endüstriyel tesislerde tercih edilir.


Köpüğün örtme özelliği sayesinde yanan maddelerin üzeri battaniye gibi örtülür, ateşin oksijen ile teması kesilir ve yangının sönmesi sağlanır. Ancak köpük içerisinde su bulundurduğundan dolayı, elektrik kaynaklı yangınlarda yangında kesinlikle kullanılmamalıdır. İşte bu sebeple köpüğün örtme özelliği güçlülüğünden kaynaklı avantajı ve elektrik iletkenliğinden kaynaklı dezavantajı göz önüne alınarak Köpüklü Otomatik Söndürme Sistemleri kullanılır. Otomatik sistemde insan teması olmadığından elektrik iletkenliği kaynaklı can kayıplarının da önüne geçilir, genel anlamda can ve mal kaybı engellenmiş olur.

Köpüklü Otomatik Yangın pompa sistemi nasıl çalışır?

Köpüklü Otomatik Yangın pompa sistemi devreye girdiğinde, motor tahrikiyle pompanın içinde bulunan çark sisteminin mil ekseninde döner hareketle suyu belirlenen basınç seviyesine getirir. Gerekli basınca ulaşan su tesisata bağlı olan köpük melanjörüne geçerek teknik ekibin yanabilecek malzeme cinsine göre( AKARYAKIT, AHŞAP, KİMYASAL ) belirlediği oranda köpüğü sisteme karıştırarak gerekli sprink başlıklarına ulaştırır. Daha sonrasında işe sistemden gerekli bölgelere tesisat ile belirlenerek yerleştirilmiş olan kısımlardan yangın alanına kontrollü köpük boşaltımı sağlanır.

Sohbet
1
Scan the code
Merhaba, Integral Mühendislik Yangın ve Güvenlik Sistemleri ile iletişime geçtiğiniz için teşekkürler. Size nasıl yardımcı olaibliriz?