Yangın Hidrantları

Hidrantlar Muhtemel yangın anında yerinde ve ani müdahale edilebilmesi için yangın söndürme ekiplerine, yangın pompalarından aldıgı su tedariği hızlı ve ani müdahale imkanı sağlar. Hidrant, ana yangın besleme hattından hortum ve diğer yangından korunma cihazlarına su almak amacıyla ana yangın besleme hattına yapılan bağlantı ekipmanıdır. İtfaiyenin yangına müdahale edebilmek için bırakılan ağızlardan oluşur.

Yangın Hidrantı Nasıl Kullanılır?

Yeraltı hidrantın gövdesi yer altında, kapağı yer üstündedir ve yere dik konumdadır, tek çıkışlıdır. Hidrant anahtarı yardımı ile kumanda mili çevrilerek açılıp kapatılır. Kullanım sonrası hidrant içinde kalan su gövde üzerindeki yaylı çekvalf vasıtasıyla tahliye edilir. Donma ihtimaline karşı hidrantı korur.

Hidrolik Hidrant Nasıl Çalışır?

Hidrantlar, kapatıldıktan sonra içinde kalan suyu otomatik olarak tahliye edip su donmasının ürüne zarar vermesini önleyen opsiyonel otomatik drenaj vanası ile sunulmaktadır. Hidrant içerisinde kullanılan basınç regülatörü, basınç değerini sabit tutar ve dahili filtre vasıtası ile kaba filtreleme gerçekleştirilir.

Hidrant Nerede Zorunlu?

İçerisinde her türlü kullanım alanı bulunan ve genel yerleşme alanlarından ayrı olarak planlanan yerleşim alanlarında yapılacak binaların taban alanları toplamının 5000 m2‘den büyük olması halinde dış hidrant sistemi yapılması mecburîdir.

Sohbet
1
Scan the code
Merhaba, Integral Mühendislik Yangın ve Güvenlik Sistemleri ile iletişime geçtiğiniz için teşekkürler. Size nasıl yardımcı olaibliriz?